Beskidy Zachodnie:
Beskidy Środkowe:
Beskidy Lesiste:
Mezoregion położony na obszarze makroregionu Beskidów Lesistych, graniczący od północy z Górami Sanocko-Turczańskimi, od południa z Ukrainą i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i od zachodu z Beskidem Niskim. Powierzchnia Bieszczadów Zachodnich wynosi 1146,6 km2, a najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.).
Charakterystyczną cechą Bieszczadów są długie, równoległe pasma górskie, których wysokość stopniowo wzrasta w kierunku wschodnim. Południowo-wschodnia część regionu objęta jest Bieszczadzkim Parkiem Narodowym należącym do czterech parków narodowych w polskich Beskidach. Jego powierzchnia wynosi ponad 292 km2. Północno-wschodnią część Bieszczadów pokrywa Park Krajobrazowy Doliny Sanu zlokalizowany w otulinie parku narodowego. Znajdują się tu następujące rezerwaty przyrody: Sine Wiry, Krywe, Hulskie im. Stefana Myczkowskiego, Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku, Olszyna Łęgowa w Kalnicy i Zakole. Po zachodniej stronie Bieszczadów Zachodnich utworzony został Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy Woronikówka, Cisy na Górze Jawor, Gołoborze i Zwiezło.
W miejscowości Wołosate swój początek/koniec ma Główny Szlak Beskidzki. Przez Bieszczady Zachodnie przebiega Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego, na którym zwiedzić można kilka obiektów.
W bazie noclegowej Bieszczadów Zachodnich znajdują się schroniska, chaty i bacówki.
brak