Beskidy Zachodnie:
Beskidy Środkowe:
Beskidy Lesiste:
Mezoregion położony na obszarze makroregionu Beskidów Zachodnich, graniczący od północy z Kotliną Żywiecką i Pasmem Pewelsko-Krzeczowskim, od południa z Działami Orawskimi i Słowacją (Beskid Orawski, Działy Orawskie), od wschodu z Beskidem Makowskim i Pogórzem Orawsko-Jordanowskim oraz od zachodu z Beskidem Śląskim, Międzygórzem Jabłonkowsko-Koniakowskim i Beskidem Żywiecko-Kysuckim. Beskid Żywiecki w 2018 r. został podzielony na trzy mezoregiony: Beskid Żywiecko-Orawski, Beskid Kysucki i Działy Orawskie. Powierzchnia regionu wynosi 687,2 km2, a najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m n.p.m.) w masywie Babiej Góry.
W południowo-wschodniej części regionu zlokalizowany jest Babiogórski Park Narodowy należący do czterech parków narodowych polskich Beskidów. Jego powierzchnia wynosi ok. 34 km2, a wraz z otuliną ok. 84 km2. Na północnym styku z parkiem znajduje się rezerwat przyrody Na Policy. Zachodnią część Beskidu Żywiecko-Orawskiego obejmuje Żywiecki Park Krajobrazowy. Na jego terenie znajdują się rezerwaty przyrody: Gawroniec, Lipowska, Romanka, Pilsko i Pod Rysianką. Przy granicy Beskidu Żywiecko-Orawskiego i Kotliny Żywieckiej zlokalizowane jest miasto Żywiec.
Przez południową część regionu biegnie Główny Szlak Beskidzki, częściowo pokrywający się z granicą polsko-słowacką. Szlak prowadzi przez najwyższe pasmo Beskidów Zachodnich- Babią Górę. Przez Beskid Żywiecko-Orawski przebiega Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego i małopolskiego, na którym zwiedzić można wiele obiektów.
W bazie noclegowej Beskidu Żywiecko-Orawskiego zlokalizowanych jest kilka schronisk.
brak