beskidy.infopl.info
Jacek- kontakt
Zobacz profil na Facebooku
Jacek- kontakt
Zobacz profil na Facebooku
Beskidy | Szlaki turystyczne | Rysianka i Lipowska

BeskidyRYSIANKA I LIPOWSKA

Rysianka i Lipowska

Termin
2021-06-24 - 2021-06-27
Dystans i czas przejścia
25.5 km, 08:10 h
Regiony
Beskid Żywiecko-Orawski

Po upałach i nawałnicach przyszło uspokojenie. Na całe szczęście mamy już normalną temperaturę powietrza, nie ma burz, a zagadką po tak obfitych opadach, pozostają tylko szlaki. Po roku przerwy wracają Beskidy, tym razem w wersji minimalistycznej. Zarezerwowane dużo wcześniej noclegi znajdują swe miejsce w Beskidzie Żywiecko-Orawskim, w schronisku na Hali Lipowskiej, u podnóża szczytu Rysianki (1322 m). Noclegi przełożone z kwietnia, ponieważ pierwotny termin został wyeliminowany przez wirusa.

Na północno-wschodnim stoku Rysianki znajduje się Hala Rysianka z punktem widokowym i zlokalizowanym tu schroniskiem PTTK na Hali Rysiance. Na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m) znajduje się Hala Lipowska i schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Odległość między dwoma schroniskami wynosi kilkaset metrów, więc przejście z jednego punktu widokowego na drugi nie pochłania zbyt dużo czasu. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza, z punktów tych można ujrzeć Tatry. Trafić w pogodę nie jest jednak łatwo, ale mgły okalające Beskidy również tworzą bardzo fajny krajobraz.

Beskidy

Nad halami wznosi się niemal całkowicie zalesiony szczyt Rysianki. Poprzez trzy grzbiety góra łączy się ze szczytami:

  1. Trzy Kopce (1216 m)- w grupie Pilska,
  2. Romanka (1366 m n.p.m.)- w grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki,
  3. Redykalny Wierch (1144 m n.p.m.)- w grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki.

Schronisko na Hali Lipowskiej zbudowane zostało w latach 1931-1932. W latach 1973–1980 dokonano istotnej modernizacji obiektu. Ze starego budynku pozostało praktycznie tylko podpiwniczenie, a właściwie jego większa część, natomiast cała nadbudowa jest nowa lub znacznie przebudowana. Schronisko oferuje ponad 40 miejsc noclegowych z pokojami 2, 4, 8 i 10 osobowymi, jadalnie, bufet, świetlicę i saunę.

Schronisko na Hali Rysiance zostało wybudowane w latach 1936–1937 i rozbudowane w latach 80. XX w. Obiekt do zaoferowania ma 50 miejsc noclegowych z pokojami od 2 do 10-osobowych, bufet i jadalnię.

Z punktów widokowych rozlegają się piękne widoki na Beskidy, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.

Nasz nocleg miał miejsce na Lipowskiej. Śmiało możemy polecić schronisko. Jest tu bardzo czysto i widać, że obsługa dba o obiekt w najmniejszych szczegółach. Na jedzenie tu na pewno nie będziemy narzekać: jest smacznie i obwicie.

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej
Schronisko PTTK na Hali Rysiance

Dzień 1- dojazd i dojście do schroniska (5,5 km, 2:10 h)

Wyruszając z Krakowa, do Złatnej Huty dojeżdżamy około 19:45 z przygodami i dużym opóźnieniem. Stamtąd, do schroniska prowadzą 2 szlaki. Wybieramy dłuższy, ale łagodniejszy szlak czarny, prowadzący przez Halę Rysiankę. Na Lipowskiej meldujemy się po godz. 21:15.

Szlak na Halę Lipowską

Dzień 2- Główny Szlak Beskidzki (16 km, 5:00 h)

W nocy deszcz, rano pochmurno, ale powoli zaczyna się wypogadzać. Planów na ten dzień jest kilka. Jeden z nich to pętla przez Martoszkę (1189 m n.p.m.), Romankę (1366 m n.p.m.) i Suchy Groń (868 m n.p.m.). Inny to pętla przez Żabnicę (596 m n.p.m.) i schronisko na Hali Boraczej, a jeszcze inny to dojście Głównym Szlakiem Beskidzkim do szczytu Trzy Kopce, oddalonego od miejsca noclegowego około 3 km. Wybierając opcję trzecią, po chwili odpoczynku na Trzech Kopcach decydujemy, że ruszamy dalej. Od tego miejsca idziemy granicą Polsko-Słowacką. Przez Palenicę (1338 m n.p.m.) docieramy do Hali Miziowej, pod szczyty: Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) i Pilsko (1558 m n.p.m.). Trasa na tym odcinku prowadzi cały czas przez las i pod górę. Na Hali Miziowej zlokalizowane jest schronisko o tej samej nazwie, przy którym odpoczywamy. W tym czasie pojawiają się coraz gęstsze chmury, z których mogły powstać mocne opady i burze. Jednak linia gór zatrzymuje tę falę i najciemniejsze miejsca na niebie pozostają po stronie słowackiej. Wracając pod Rysiankę towarzyszą nam chmury, a słońce pojawia się już bardzo rzadko. Na całe szczęście dzień pozostaje bez deszczu, a wieczór zwiastuje ładny, kolejny dzień.

Szlak na Halę Miziową
Szlak na Halę Miziową
Szlak na Halę Miziową
Szlak na Halę Miziową
Szlak na Halę Miziową
Szlak na Halę Miziową
Halę Miziowa i schronisko
Widok z Hali Rysianki
Widok z Hali Rysianki

Dzień 3- zejście (4 km, 1:00 h)

Od rana piękna pogoda z pięknym słońcem. To już zejście do Złatnej Huty, ale zanim to nastąpi, należy odwiedzić jeszcze raz punkt widokowy na Rysiance i zejść na punkt widokowy na Lipowskiej. Mimo że słońca o 6:00 było dużo, w panoramie gór pojawiły się mgły, które tworzyły bardzo ciekawą panoramę Beskidów.

Beskidy
Beskidy
Beskidy
Beskidy
Beskidy
Beskidy

Po śniadaniu i długim oczekiwaniu na rozliczenie za usługi w schronisku, ruszamy w dół do Złatnej Huty. Tak się złożyło, że to niedziela oferuje najładniejszą pogodę i szkoda, że akurat wtedy, gdy musimy już wracać.

Beskidy
Beskidy
Beskidy
Beskidy
Beskidy
Beskidy

Kliknięcie w punkt przenosi do mapy ze śladem GPS i profilem wysokościowym.


BeskidyDOOKOŁA BESKIDÓW

02-03.08.2020. Tatry Zachodnie

02-03.08.2020. Tatry Zachodnie

Mieszanina różnych szlaków najpopularniejszych polskich gór
04.08.2020. Drewniana architektura Małopolski

04.08.2020. Drewniana architektura Małopolski

Trzy małopolskie, zabytkowe kościoły drewniane, w tym muzeum w kościele

BeskidyWARTO ZOBACZYĆ

Warto zobaczyć

infopl.info. Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Żuławy

Żuławy

Płaskie jak stół, ale godne polecenia Żuławy

2020-2024. Beskidy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie, bez zgody autora zabronione
Aktualizacja: 2024-09-24
beskidy.infopl.info