Beskidy Zachodnie:
Beskidy Środkowe:
Beskidy Lesiste:
Mezoregion położony na obszarze makroregionu Beskidów Zachodnich, graniczący od północy z Beskidem Wyspowym, od południa z Kotliną Orawsko-Nowotarską i Pieninami, od wschodu z Beskidem Sądeckim i Kotliną Sądecką oraz od zachodu z Pogórzem Orawsko-Jordanowskim. Powierzchnia Gorców wynosi 548,1 km2, a najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m n.p.m.). Kolejne to: Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.) i Kudłoń (1274 m n.p.m.).
Charakterystyczną cechą Gorców jest rozróg, czyli grzbiety rozchodzące się z punktu zwornikowego, a jest nim Turbacz, w różnych kierunkach. Tę cechę tworzy 7 grzbietów (pasmo Gorca i grzbiety: Turbaczyka, Mostownicy i Kudłonia, Obidowca, Bukowiny Obidowskiej, Suchego Gronia i Średniego Wierchu, W Gorcach zlokalizowany jest Gorczański Park Narodowy należący do czterech parków narodowych w polskich Beskidach. Został utworzony w 1981 r. i zajmuje centralną część pasma. Jego powierzchnia wynosi ponad 70 km2, a wraz z otuliną ponad 166 km2.
Przez centralną część regionu, na linii wschód-zachód biegnie Główny Szlak Beskidzki. Przez Gorce przebiega Szlak Architektury Drewnianej województwa małopolskiego, na którym zwiedzić można kilka obiektów.
W bazie noclegowej zlokalizowanych jest kilka schronisk oraz kwatery w miejscowościach turystycznych np. w Porębie Wielkiej, Lubomierzu i Ochotnicy Górnej.
brak