Beskidy Zachodnie:
Beskidy Środkowe:
Beskidy Lesiste:
Mezoregion położony na obszarze makroregionu Beskidów Zachodnich, graniczący od północy z Kotliną Sądecką, od południa z Pieninami, Pogórzem Popradzkim i Słowacją, od wschodu z Beskidem Niskim i od zachodu z Gorcami. Beskid Sądecki w 2018 r. został podzielony na dwa mezoregiony: Beskid Sądecki i Pogórze Popradzkie. Powierzchnia regionu wynosi 618,3 km2, a najwyższym szczytem jest Radziejowa (1266 m n.p.m.).
Beskid Sądecki w całości objęty jest Popradzkim Parkiem Krajobrazowym i jego otuliną. Na jego terenie znajduje się dużo rezerwatów przyrody: Kłodne nad Dunajcem, Pusta Wielka, Nad Kotelniczym Potokiem, Baniska, Barnowiec, Łabowiec, Uhryń, Lembarczek, Wierchomia, Żebracze, Las Lipowy Obrożyska oraz Część Białej Wody. Największymi ośrodkami turystycznymi w Beskidzie Sądeckim są: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Żegiestów-Zdrój i Szczawnica. W Krynicy znajduje się drewniany kościół z II poł. XIX w., a na uwagę zasługują też drewniane wille. W Muszynie zwiedzić możemy między innymi: XIV-wieczne ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV w. z XVIII/XIX-wiecznym zespołem dworskim, barokowy, XVII-wieczny kościół obronny, kapliczki, cmentarz żydowski i XIX/XX-wieczne domy mieszczańskie. Piwniczna-Zdrój to świetnie zachowany układ urbanistyczny z XIX-wiecznym kościołem oraz rynkiem, na którym stoi ratusz, studnia z 1913 r. i XIX-wieczne domy. W Rytro zwiedzić możemy średniowieczne ruiny zamku, w Żegiestowie-Zdroju- dawna cerkiew z 1925 r., a w Szczawnicy sanatoria, pijalnie wód, XIX-wieczne kaplice i stary cmentarz.
Na linii wschód-zachód, od Krościenka nad Dunajcem, przez Rytro i Krynicę-Zdrój biegnie Główny Szlak Beskidzki. Przez Beskid Sądecki przebiega Szlak Architektury Drewnianej województwa małopolskiego, na którym zwiedzić można wiele obiektów.
Baza noclegowa Beskidu Sądeckiego jest bardzo dobrze rozwinięta. Oprócz kwater w miastach uzdrowiskowych i wsiach, znajduje się tu kilka/kilkanaście schronisk.
brak